ЗНО 2022
Александр Лончак
Маю розмову до батьків цьогорічних випускників. Чудово вас розумію: час пролітає кометою. Ніби вчора заплітали кіски і водили до садочка, купували портфелик і збирали до першого класу, сиділи до пізньої ночі над каштанами й листям, намагаючись зробити чаду найкрасивішу композицію до Свята Осені, сварили за зауваження в щоденнику, жертвували підгорілою картоплею на вечерю, допомагаючи тому, хто гуляв до півночі, з алгоритмами і формулами з фізики (Божечки, коли це скінчиться?!). Ну, ось він, майже фінал… Тепер на вашу сім'ю чекає подія, від якої буде залежати майбутнє - здача зовнішнього незалежного оцінювання і вибір майбутньої професії.
Отже, що таке ЗНО? Абревіатура, якою лякають непослухів. «Зовнішнє незалежне оцінювання» ? це іспити, які необхідно скласти для вступу в заклад вищої освіти.
Що важливо? У 2022 році кожен зареєстрований учасник/учасниця має право безоплатно пройти тести щонайбільше з п’яти навчальних предметів, якщо хочете здавати більше – теж можна, але вже за власні кошти. Так, цьогоріч для випускників закладів загальної середньої освіти, які складають ДПА у формі ЗНО, обов'язковими є чотири навчальні предмети: українська мова; математика; або історія України, або іноземна мова – на вибір випускника/випускниці. Четвертий предмет – один із запропонованого переліку (історія України, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька), біологія, географія, фізика, хімія). З нововведень, наприклад, для майбутніх медиків мінімальний бал для участі в конкурсі на бюджетне місце - 150, але якщо конкурсний бал не нижче 175, то мінімальний може бути менше. Раджу розглянути професію педагога: нам в області дуже потрібні фахівці, тож плануємо збільшити обсяг регіонального замовлення.
З 2021 року математику, котра входить до переліку предметів на ДПА, складають на ЗНО всі учні, які закінчують школу.
Два роки поспіль, у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції і введенням карантинних обмежень, ДПА (не ЗНО) скасовували.
Тепер щодо іспитів. Звісно, слід підготуватися заздалегідь, а саме ? пройти 3 етапи: реєстрацію, отримання запрошення-перепустки і складання іспитів. Важливо не пропустити момент реєстрації на основну сесію, яка триватиме з 1 лютого до 9 березня 2022 року у закладах освіти.
Існує ще пробне ЗНО (платне) і наразі на нього триває реєстрація, яка завершиться 22 січня. Тобто, часу насправді не так вже й багато, усього 5 днів. І саме вам, батькам, треба подбати про участь вашої дитини у пробному тестуванні. Зрештою, це гарно налаштовує психологічно, тому рекомендую. Зайдіть на сайт Одеського РЦОЯО, там є уся детальна інформація. Також можете перейти за посиланням
https://osvita.odessa.gov.ua/zovnshn-nezalezhne....
Варто пам’ятати, що додаткова сесія ? не для тих, хто запізнився або не встиг скласти іспити під час основної сесії. А для тих, хто з поважних причин був відсутній у країні або перебував у важкому фізичному стані.
Сама процедура складання ЗНО ? морально складний процес. Один шанс, 2 ручки з пастою чорного кольору, чернетка і бланк ? ось так можна описати ЗНО. Одна маленька помилка, і абітурієнт за дверима. А значить і вступити до університету можна тільки на наступний рік. Намагайтеся підготувати дитину, перш за все, морально. Підтримуйте вибір своєї кровинки, яким би він не був. Адже їй проживати власне життя. Частіше обіймайте, говоріть, що любите, вірите у нього/неї, балуйте смаколиками і приємними сюрпризами (хто, як не ми, і коли, як не зараз
). Психологи також радять не акцентувати уваги на кількості балів, яку дитина отримає на ЗНО, пояснити їй, що кількість балів – не показник знань та успішності, відтак сформувати спокійне ставлення до процедури тестування.
І про стимул! З 2021 року призначають президенстькі стипендії тим, хто набрав найвищу кількість балів з усіх предметів…По 10 тисяч гривень щомісяця, але за умови, що дитина буде навчатися в українському виші. Це дуже круто, бо знання так високо оцінюються вперше. На Одещині наразі маємо десятьох таких стипендіатів.
До речі, шановні батьки, знаєте, як абітурієнти втрачають свій шанс на вступ? Просто спізнюються! «Забув дату», «не розрахував час», «переплутав адресу», ? все починається саме з цього. Тому, раджу, вивчіть усю інформацію заздалегідь, щоб ви точно знали, коли і де складається англійська мова, біологія чи фізика. І документи (паспорт, сертифікат, запрошення-перепустка). Сто разів перевірте їх наявність!
Попереду у вашої сім’ї – важливий етап, але сконцентрувавши всі свої сили, у вас обов'язково вийде досягти мети! Я вам щиро цього бажаю!