A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Опорний заклад освіти
"Вилківський ЗЗСО № 1"
Вилківської міської ради

Поради психолога

       Психічний стан підлітків під час карантину

 

     Підлітковий вік — один із найскладніших періодів як в житті дитини. Так і батьків та всього оточення. Саме цей час вважається становленням дитини як особистості і саме в цей час доволі часто настає криза в розвитку. Підлітки мають велику потребу в самоствердженні, самостійному й рівноправному спілкуванні з ровесниками та старшими. І саме в період різних криз, трагедій, епідемій проблеми підліткового розвитку загострюються як ніколи.

     Глобальна пандемія короновірусної інфекції Covid-19, яка сколихнула весь світ, додає ще більше складності в звичайне життя підлітків. Адже коли як не у весняний період всі підлітки починають активно спілкуватись з друзями, гуляти та проводити якомого більше часу на природі. Та у зв'язку із введенням карантину, закриттям шкіл, скасуванням різних заходів підлітки пропускають всі як щоденні, повсякдення, так і деякі важливі моменти своєї молодості.

     Усі підлітки, так само як і дорослі люди, відчувають тривогу, страх, самотність та зневіру через спалах короновірсу у світі. Та знайте, що ви не самотні! У вас є батьки, рідні, друзі, які хоч і на відстані, та завжди підтримають у скрутну хвилину.


 

      Пропоную дані найвідоміших психологів та поради для підлітків, як впоратись із панікою та вберегти свій психічний стан в межах норми.

 

      Перше правило. Відчувати тривогу — це нормально!

Давайте зізнаємось, що закриття шкіл це не така вже й паніка для дітей, а навпаки радість, що правда до певної міри. Діти задоволені, що можуть відпочити дома, виспатись досхочу, та це не на довго.. Вже через кілька днів особливо підлітки, які так потребують спілкування, почали жалітися, що їм набриднув карантин, тривожні новини із ЗМІ, випрошують у батьків дозволу вийти погуляти, адже їм “так погано”.

     Та давайте зізнаємось, що всі люди навколо відчувають теж саме і всім також погано й тривожно. Проте вчені вже давно визначили, що тривога- це нормальна функція здорової людини, яка попереджає нас про загрози і, в свою чергу, допомагає нам вживати заходів для захисту себе та своїх рідних. Саме відчуття тривоги допомагає нам прийняти рішення, які актуальні в даний момент. Наприклад, мити руки, не торкатись обличчя, не контактувати з великими групами людей. І саме такі поради, які ми чуємо та вживаємо завдяки нашій тривозі, допомагають як нам, так і людям навколо нас.

     Для того, аби ваша тривога не зростала та не перетворювалась в паніку, переконайтесь, що ви отримуєте інформацію з надійних джерел (сайтів Всесвітньої організації охорони здоров'я, Міністерства охорони здоров'я, Центру громадського здоров'я). Пам'ятайте, що ознайомлений — значить озброєний. Якщо ви будете отримувати інформацію із перевірених джерел, то й ваша тривожність  буде зменшуватися.

     Якщо ж у вас виникає тривога стосовно вашого поганого самопочуття, перш за все розповідайте про це батькам. Ваші батьки приймуть рішення як правильно вчинити та зможуть звернутися до вашого сімейного лікаря.

 

     Друге правило. Знайдіть собі цікаве захоплення.

Всі знають, що найкращій спосіб відволіктись від поганих думок чи підняти собі настрій — зайнятись улюбленою справою. Якщо вам уже набридли всі справи, спробуйте зробити те, чого раніше ніколи не робили. Для підлітків, категорії, яка  розвивається найшвидше, є дуже багато варіантів провести час з користю: почитати улюблену книжку, переглянути новенький фільм чи серіал, пограти в онлайн гру разом з друзями, пограти в настільні ігри разом усією сім'єю, згадати старе хобі, яким захоплювалися в дитинстві чи буквально рік тому, навчитись готувати, чим потішите і себе , і свою сім'ю. Цей список можна продовжувати  дуже довго, адже насправді знайти нове заняття можна завжди, і соціальні мережі нам допоможуть в цьому. Як результат такого проводження часу, ви отримаєте задоволення, відчуєте полегшення та повернете свій нормальний емоційний стан.

 

      Трете правило. Зв'язок із друзями та навколишнім світом!

І саме тут соціальні мережі важливі як ніколи. Комунікація, зворотній зв'язок — одна із складових життя підлітків, і відмовляти їм в цьому категорично не можна. Потрібно просто шукати альтернативу. Підтримуйте чати із своїми друзями, діліться новинками та створюйте свої власні челенджі. І пам'ятайте, що ваша креативність — це і є ваша сила.

 

    Четверте правило. Відчувайте та діліться своїми емоціями.

Доволі часто ви мабуть чуєте фразу “Не дуйся, бо тріснеш”, у відповідь ми заперечуємо та сердимось ще більше. А ви знаєте, що наш організм — це цілісна система, і коли ми тримаємо всі емоції в собі, це однозначно негативно відображається як на нашому емоційному,  психічному стані  так і впливає на роботу деяких органів. Тож не варто тримати все в собі! Зрозуміло, що неможливість зустрічатись з друзями, проводити час як раніше викликає у вас розчарування. Але ви завжди можете поспілкуватись із своїми батьками, своїми друзями по телефону чи відеозв'язку. І дозвольте своїм почуттям  вийти назовні, неважливо, чи це позитивні, чи негативні емоції — вони завжди можуть бути висловленими та почутими. Будьте відкритими та  щирими! Адже не дарма кажуть, виговоришся, і одразу стане краще.

 

     П'яте правило. Будьте щирими та позитивними!

Як би банально ця фраза не звучала, але дійсно наше самопочуття — це наші емоції, і чим більше позитивних в нас емоцій, тим краще ми і почуваємось. Навіть дослідники з'ясували, що люди, які позитивно сприймають світ, мають тенденцію до нижчого тиску, менше схильні до розвитку серцевих захворювань, краще контролюють вагу та мають кращій вигляд. А ще, проявляйте свої почуття за допомогою дотиків. Доведено, що звичайний дотик допоможе пом'якшити наслідки соціальної ізоляції та покращити настрій. Але не біжіть обійматися зі всіма пересічними, в складний період пандемії буде достатньо обмінятись обіймами із своїми найдорожчими людьми!

     Тож пам'ятайте, що  складний період — це не трагедія. Саме в такі періоди у вас є можливість стати ближчими із своїми рідними й друзями, зробити те, чого раніше не робили, а головне — обдумати своє життя та спробувати бути дійсно щасливою людиною!


 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора